Aktuality

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

16.11.2018

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

 Exkurze do Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR v Praze v rámci Týdne vědy a techniky

Kdy: 8. 11. 2018

Kde: Flemingovo náměstí 2, Praha 6

Kdo: žáci tříd PSČ2, PSČ3 a SČ4

 

Program:

1. iBodies: chytré nanočástice (nejenom) pro cílenou léčbu rakoviny

Byly nám představeny polymerní částice z nanosvěta, které jak všichni pevně věříme, budou jednou sloužit k léčbě rakoviny. Tyto částice v současném stadiu výzkumu a vývoje představují pro vědce neocenitelný nástroj, jelikož umožňují zobrazovat konkrétní bílkoviny na povrchu buněk či tyto bílkoviny izolovat z krve a jiných tkání. Měli jsme možnost zhlédnout „práci“ těchto nanočástic pod konfokálním mikroskopem s velmi zajímavým vysvětlením mechanismu jejich účinku. Závěrem nám bylo řečeno, proč je tak obtížné dostat se od látek skvěle fungujících v laboratoři až k opravdovým lékům v lékárně.

 

2. Zákaz vstupu – kontrolované pásmo!

 

Radioaktivita – již při vyslovení tohoto slova si jej řada z nás okamžitě spojí s nebezpečím ohrožení života. My jsme se ale dozvěděli, jak ji lze také skvěle využívat v chemii či biologii, např. pro vývoj nových léčiv. Radioaktivita poskytuje jasný a nezaměnitelný signál, a tak je s její pomocí možné sledovat přesně třeba osudy radioaktivně označené molekuly v živém organismu.

 

3. NMR and EPR - špioni ve světě molekul


Když se řekne „magnetická rezonance“, asi každý si vybaví zařízení, které používají lékaři k zobrazování lidského těla při odhalování nejrůznějších neduhů. Stejná metoda slouží chemikům při odhalování struktury neznámé látky. V laboratoři nukleární magnetické resonance (NMR) a elektronové paramagnetické resonance (EPR) nám bylo vysvětleno, jak lze při zkoumání struktury látek využít magnetických vlastností jader a elektronů, jak s námi molekuly pomocí magnetického pole komunikují a co jsou nám ochotné ze své struktury prozradit. Měli jsme jedinečnou možnost seznámit se s principem silného supravodivého magnetu, jehož magnetické pole je stotisíckrát větší než magnetické pole Země a podívali jsme se do jeho nitra.

 

4. Výzkum virů – jak zabezpečit laboratoř

Největším zážitkem pro nás byla přednáška viroložky, která nás seznámila s náplní právě probíhajících experimentů a poskytla velmi poutavou prezentaci o výzkumu více i méně známých virů, jejich skrytém nebezpečí a nutném zabezpečení pro bezpečnou práci s nimi. Velmi zajímavou součástí byl také přímý přenos z laboratoře s technickým zabezpečením stupně 3.  

 

Text a foto: Věra Kerlínová

zpět na aktuality


Řemeslo má respekt
Řemeslo má respekt - železničář

SPONZOŘI A SOCIÁLNÍ PARTNEŘI

ČD Cargo
Bonatrans
ŽDB
Viadrus
ŽESNAD
Správa železnic
PKO CARGO
Progres Hefner
Město Bohumín
KK Tech
Epson
Gigatech
Maxion Wheels
BM servis a.s.
Demontstav
Danter
Bospor
Rockwool
Kofola
Hodinový vnuk
České dráhy