Aktuality

Poznávací exkurze do Psczyny

21.10.2017

Poznávací exkurze do Psczyny

Za poznáním se ve čtvrtek 19. 10. 2017  vypravili studenti čtvrtého ročníku oboru provoz a ekonomika dopravy a sociální činnost. Cílem cesty se stalo malebné slezské městečko Psczyna v Polsku.

Počasí nám přálo, teploměr se vyšplhal až na 20 stupňů Celsia, sluníčko svítilo a cesta autobusem rychle ubíhala.

První zastávkou se stal lesopark plný jelení, dančí a losí zvěře. Objektem našeho zájmu však byli majestátní polští zubři a my jsme je mohli sledovat při jejich krmení.

Další zastávkou byl venkovský skanzen. S polským průvodcem, kterému jsme docela dobře rozuměli, jsme si prohlédli vodní mlýn, venkovské domy, stodoly, seníky, kovárnu, sýpku, zemědělské nářadí, vše z 18. – 19. století.

Třetí zastávkou byl evangelický kostel na psczynském náměstí. Kostel nás zaujal svou architekturou a velikostí, pojme na 1100 lidí.

Následovala hodinová pauza na oběd. Někteří šli do KEBABU, jiní si dali chutný oběd za lidovou cenu ve vyhlášené jídelně U Koziolka.

Čtvrtou, tudíž poslední zastávkou, se stal novobarokní zámek. Tento zámek získal svou dnešní podobu roku 1870 a pro svou bohatou a vznešenou výbavu interiéru je nazýván polským Versailles. Zámek si oblíbil jako host i německý císař Vilém II., který si zde dokonce během první světové války přenesl svůj vojenský štáb a odsud řídil východní frontu. Součástí zámku je i 156 hektarový park v anglickém stylu.

A protože i vše pěkné končí, rozloučili jsme se s Psczynou a vraceli se plní dojmů a zážitků zpět do Česka.

Text: Magda Wojnarová

Foto: Damar Vančurová

zpět na aktuality


Řemeslo má respekt
Řemeslo má respekt - železničář

SPONZOŘI A SOCIÁLNÍ PARTNEŘI

ČD Cargo
Bonatrans
ŽDB
Viadrus
ŽESNAD
Správa železnic
PKO CARGO
Progres Hefner
Město Bohumín
KK Tech
Epson
Gigatech
Maxion Wheels
BM servis a.s.
Demontstav
Danter
Bospor
Rockwool
Kofola
Hodinový vnuk
České dráhy