21.10.2017
Za poznáním se ve čtvrtek 19. 10. 2017 vypravili studenti čtvrtého ročníku oboru provoz a ekonomika dopravy a sociální činnost. Cílem cesty se stalo malebné slezské městečko Psczyna v Polsku.
Počasí nám přálo, teploměr se vyšplhal až na 20 stupňů Celsia, sluníčko svítilo a cesta autobusem rychle ubíhala.
První zastávkou se stal lesopark plný jelení, dančí a losí zvěře. Objektem našeho zájmu však byli majestátní polští zubři a my jsme je mohli sledovat při jejich krmení.
Další zastávkou byl venkovský skanzen. S polským průvodcem, kterému jsme docela dobře rozuměli, jsme si prohlédli vodní mlýn, venkovské domy, stodoly, seníky, kovárnu, sýpku, zemědělské nářadí, vše z 18. – 19. století.
Třetí zastávkou byl evangelický kostel na psczynském náměstí. Kostel nás zaujal svou architekturou a velikostí, pojme na 1100 lidí.
Následovala hodinová pauza na oběd. Někteří šli do KEBABU, jiní si dali chutný oběd za lidovou cenu ve vyhlášené jídelně U Koziolka.
Čtvrtou, tudíž poslední zastávkou, se stal novobarokní zámek. Tento zámek získal svou dnešní podobu roku 1870 a pro svou bohatou a vznešenou výbavu interiéru je nazýván polským Versailles. Zámek si oblíbil jako host i německý císař Vilém II., který si zde dokonce během první světové války přenesl svůj vojenský štáb a odsud řídil východní frontu. Součástí zámku je i 156 hektarový park v anglickém stylu.
A protože i vše pěkné končí, rozloučili jsme se s Psczynou a vraceli se plní dojmů a zážitků zpět do Česka.
Text: Magda Wojnarová
Foto: Damar Vančurová
Elektronická pošta | Ochrana osobních údajů | Mapa webu | Prohlášení přístupnosti
© 2017 - 2023 Střední škola Bohumín